Karma dla gryzoni - Chrupka.pl | Pełnowartościowa karma dla gryzoni

Karma dla gryzoni

Gryzonie to charakterystyczny rząd ssaków, do którego zaliczamy wiele naszych domowych pupili m.in. chomiki, myszy, świnki morskie oraz szynszyle. Odpowiednio skomponowane karmy dla nich powinny pokrywać zapotrzebowanie zwierząt na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Karma dla gryzonia wytwarzana w wytwórni pasz Lira to pełnowartościowa mieszanka w 100% z naturalnych składników. 

Dla jakich zwierząt Chrupka dla gryzoni?

Mieszanka może być podawana jako karma dla chomików, myszy, świnek morskich oraz szynszyli. Odpowiednie żywienie gryzoni zapewnia im zdrowie oraz błyszczącą sierść. Żywienie gryzoni ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój. Odpowiednio skomponowana mieszanka gwarantuje zwierzętom długie, zdrowe życie

W naturze gryzonie żywią się przede wszystkim nasionami i suchymi resztkami roślin m.in. ziołami, sianem. To właśnie te składniki powinny stanowić podstawę każdej mieszanki paszowej dla gryzoni. W diecie małych pupili zbędne, wręcz szkodliwe są wszelkie wyroby piekarnicze oraz dodatki w postaci sztucznych barwników, aromatów i polepszaczy smaku.

Karma dla chomików i myszy

Wbrew powszechnym mitom, chomiki wcale nie żyją krótko, choć wiele pupili odchodzi w wieku kilku- lub kilkunastu miesięcy. Otoczony dobrą opieką chomik może żyć nawet trzy lata, a dobra karma dla chomika to podstawa! Zdarza się, że odpowiednio karmione i otoczone właściwą opieką chomiki dożywają pięciu lat. Podobnie, jak w przypadku żywienia chomików, karma dla myszy również ma kluczową rolę w zapewnieniu dobrostanu tym małym gryzoniom. Myszy domowe żyją nieco krócej niż chomiki, ale również przy prawidłowej diecie i opiece ich wiek może nas zaskoczyć. Co więcej, starsze zwierzęta są wyjątkowo mądre. W trakcie tych 3-5 lat myszy i chomiki mogą nauczyć się wielu sztuczek, często dorównując swoimi umiejętnościami szczurom. 

Karmy dla chomika i myszy bez dodatków sztucznych barwników i aromatów to doskonały wybór, aby zapewnić swojemu zwierzęciu jak najdłuższe życie. 

Karma dla świnek morskich

Świnki morskie (kawie domowe) również jeszcze do niedawna miały reputację zwierzątek domowych, które żyją raczej krótko. W dzisiejszych czasach świnki morskie trzymane w domu we właściwych warunkach, żyją nawet ponad 8 lat! Jest to wiek porównywalny do niektórych olbrzymich ras psów (np. dogów niemieckich). Starsze lub nieprawidłowo żywione świnki morskie są jednak narażone na wiele charakterystycznych dla tego gatunku chorób. Poważne zagrożenie stanowią problemy stomatologiczne. Zęby świnek morskich cały czas rosną, dlatego należy podawać im odpowiednio twardy pokarm, aby miały możliwość ich ścierania. Dobrym rozwiązaniem jest granulat dla świnek morskich o odpowiedniej twardości.

Nie powinno podawać się świnkom morskim wszelkiego rodzaju wapienek i bryłek solnych, które często są sprzedawane w sklepach zoologicznych. Zarówno wapń, jak i sole mineralne, zwierzę powinno przyjmować w paszy. Produkty tego typu nie pomagają w profilaktyce uzębienia, a mogą przyczyniać się do powstania problemów w obrębie układu pokarmowego. 

Błędy żywieniowe mogą prowadzić również do wystąpienia innych chorób m.in. zaburzenia odporności, problemów skórnych, podrażnienia układu pokarmowego oraz otyłości. Jedzenie dla świnek morskich musi być dostosowane do potrzeb pokarmowych zwierząt. 

Karma dla szynszyli

W kategorii wieku szynszyle wygrywają zarówno z chomikami i myszami, jak i świnkami morskimi. Przy prawidłowej opiece, zwierzęta te mogą żyć nawet ponad 10 lat, choć na wolności są one gatunkiem krytycznie zagrożonym. Niektóre błędy w żywieniu zwierząt domowych objawiają się dopiero po latach, dlatego dobrze dobrana karma dla szynszyli ma ogromne znaczenie. Właściwie skomponowane mieszanki paszowe można podawać przez wiele lat i nie wymagają one dodatkowej suplementacji. 

Karma dla szynszyla, podobnie jak w przypadku świnek morskich, chomików i myszy, musi być bogate w włókno pokarmowe. 

Jak żywić gryzonie?

Prawidłowa dieta gryzoni to przede wszystkim dieta zróżnicowana. Błędem jest karmienie gryzoni produktami jednoskładnikowymi tj. ziarna zbóż lub same warzywa. Jeden rodzaj pożywienia nie zapewni zwierzętom odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Gryzonie też mogą szybko znudzić się taką monotematyczną dietą.

Co powinno znaleźć się w diecie gryzonia:

  • Siano - jest to pokarm neutralny, dlatego może być podawany bez limitu. Siano powinno być wysokiej jakości, jasnozielone i pachnące. Nie należy podawać zwierzętom siana pożółkłego, o nieprzyjemnym zapachu, gdyż może zawierać mykotoksyny. Gryzonie ze względu na niewielkie rozmiary, często nie są w stanie spałaszować od razu całej paczki siana, dlatego warto przechowywać je w suchym miejscu i co jakiś czas kontrolować, czy nie pojawiła się na nim pleśń lub inne oznaki nieprzydatności do spożycia. 

  • Zioła - mają ogromne znaczenie w diecie gryzoni, gdyż to właśnie one uzupełniają dietę w wiele witamin oraz mikro- i makroelementów. Zioła należy jednak podawać ostrożnie, ponieważ niektóre w niewielkiej ilości są bardzo ważne, lecz w nadmiarze mogą szkodzić. 

  • Pasza treściwa - kluczowe znaczenie mają komponenty wchodzące w skład paszy. Bez względu na to, czy jest to pokarm dla szynszyli, czy dla myszy, musi mieć właściwą proporcję wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. 

  • Owoce i warzywa - nie wszystkie gryzonie są przyzwyczajone do spożywania surowych warzyw i owoców. Niektóre zwierzęta mimo prób stopniowego wprowadzania surowych warzyw i owoców do jadłospisu, źle znoszą ich dodatek. Objawem nietolerancji jest przede wszystkim ostra biegunka, czasami występująca po spożyciu przez gryzonia nawet niedużego kawałka. 

  • Przysmaki - w wielu sklepach zoologicznych możemy znaleźć kolorowe dropsy i biszkopciki, które są sprzedawane z myślą o gryzoniach. Niestety, choć produkt ten w niewielkiej ilości oczywiście nie powinien zaszkodzić, duże porcje lub długotrwałe podawanie tego typu "fast-foodów" może źle skończyć się dla pupila. Wybierając przysmaki, warto zawsze zwracać uwagę na ich skład i sięgać po te, które zawierają tylko naturalne składniki.

Bardzo ważnym elementem diety gryzoni jest również stały dostęp do czystej i świeżej wody. Należy wymieniać ją codziennie, a jeśli zwierzę zanieczyszcza miseczkę resztkami karmy lub ściółki, warto zmieniać wodę nawet częściej lub ustawić miskę z wodą w miejscu oddalonym od miski z karmą i ściółki np. w wyższych partiach klatki. 

Trzeba pamiętać, aby wszelkie zmiany w żywieniu gryzoni wprowadzać stopniowo, najlepiej w ciągu 3-7 dni. Niektóre gryzonie są wrażliwe na zmianę pokarmu i nawet odpowiednio dobrane mieszanki paszowe, powinny być wprowadzane ostrożnie, począwszy od małej ilości. 

Chroń pupila przed otyłością!

Otyłość wśród gryzoni to często występujące zjawisko. Zwierzęta te są na tyle małe, że trudno nam oszacować, ile pokarmu dziennie powinny przyjmować. Szczególnie wtedy, kiedy podajemy różne rodzaje karmy z różnych źródeł. Wielu właścicieli w przypadku otyłości pupila, sięga po wygodne rozwiązania np. beztłuszczowy pokarm dla świnek morskich lub chomików. Tłuszcz jest bardzo ważny w diecie gryzoni, odpowiada za wiele kluczowych procesów metabolicznych. Rozwiązaniem jest sięganie po karmy, które zawierają odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów. 

Mieszanka paszowa Chrupka dla gryzoni to optymalna zawartość białka, tłuszczu i włókna. Jest bogata w wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan, cynk, miedź oraz jod. 

Dlaczego ważne jest włókno?

Eksperci podkreślają, jak ważne jest włókno pokarmowe w diecie gryzonia. Karma dla świnki morskiej, czy też jedzenie dla szynszyli nie bez powodu musi zawierać ten składnik. To właśnie włókno pokarmowe reguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu zwierzęta nie przejadają. Komponenty bogate w włókno pokarmowe pomagają też ścierać zęby, które u gryzoni rosną przez całe życie, tym samym zapobiegając ich przerastaniu. 

Co znajduje się w Chrupce?

Karma dla gryzoni Chrupka to w pełni naturalny i pełnowartościowy skład. W karmie Chrupka znajdziesz przede wszystkim:

  • Ekstrudowaną kukurydzę - w procesie ekstruzji poprawie ulegają właściwości fizykochemiczne. Komponenty kukurydziane to bezglutenowy, lekkostrawny składnik, dostarczający zwierzętom energii.

  • Suszone trawy - a także rośliny motylkowate. Stanowią główne źródło włókna w mieszankach paszowych. Pozytywnie oddziałują na układ pokarmowy i regulują przesuwanie się treści pokarmowej. Wysoki udział włókna jest szczególnie zalecany w przypadku zwierząt otyłych oraz z problemami gastrycznymi i stomatologicznymi.

  • Mikronizowane płatki zbożowe – nie należy zapominać, że w warunkach naturalnych gryzonie bardzo często spożywają różnego rodzaju nasiona roślin. Dlatego by im zapewnić urozmaiconą dietę w Chrupce zastosowano płatki jęczmienne i pszeniczne charakteryzujące się wysoką smakowitością

  • Mikronizowane płatki grochowe – do prawidłowego wzrostu zwierząt i nieodzownym składnikiem pokarmowym jest białko o wysokiej wartości biologicznej. Kryterium to bez wątpienia spełnia groch poddany zabiegowi uszlachetniania jakim jest mikronizacja. W wyniku tego procesu uzyskano wysokiej jakości surowiec będący chętnie spożywany przez zwierzęta.

  • Suszona marchew - marchew w formie suszonej to doskonała alternatywa dla świeżych warzyw, szczególnie w przypadku gryzoni, które na świeże warzywa reagują biegunką. Składniki te bogate są w witaminy i mikroelementy. Marchew to bogate źródło B-karotenu. 

  • Siemię lniane - ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Siemię lniane jest zalecane w przypadku wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego m.in. na zaparcia i podrażnienia. Działa osłaniająco i przeciwzapalnie. Zaleca się dodatek siemienia lnianego w codziennej diecie gryzoni, aby zapobiegać chorobom przewodu pokarmowego.

Karma świnka morska, chomik, mysz i szynszyla - odpowiednio skomponowane mieszanki dla Twojego pupila, prosto z wytwórni pasz Lira. 

Bez suplementów!

Starannie opracowany skład paszy dla gryzoni Chrupka to nie tylko wygoda, ale również oszczędność i przede wszystkim zdrowie Twojego pupila. Odpowiednio dobrane proporcje ekstrudowanych ziaren kukurydzy, mikronizowanych płatków jęczmienia, pszenicy i grochu, suszonych traw, owoców oraz siemienia lnianego, pokrywają zapotrzebowanie gryzoni na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz makroelementy i mikroelementy. Dzięki temu zbędne jest podawanie zdrowym zwierzętom różnego rodzaju suplementów diety. 

Karma może być podawana codziennie przez cały rok, również w przypadku zwierząt, dla których podstawę diety stanowią zioła oraz owoce i warzywa. W takim przypadku, należy zmniejszyć dawkę paszy, w zależności od tego, w jakiej ilości podawany jest pokarm z innego źródła. 

Chrupka karma dla gryzoni - 500g

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-font-kerning:1.0pt; mso-ligatures:standardcontextual; mso-fareast-language:EN-US;} NOWA LEPSZA JAKOŚĆ! To naturalny, pełnowartościowy pokarm. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii produkcji jaką jest ekstruzja uzyskano rewelacyjną strawność przyczyniając się tym samym do wyeliminowania większości problemów zdrowotnych zwierząt. Wszystkie surowce wchodzące w skład karmy charakteryzują się najwyższą jakością i wartością pokarmową zapewniając zwierzętom potrzebne składniki pokarmowe.
9,50 zł