Karma dla królików - Zdrowa i naturalna pasza dla Twojego pupila

Karma dla królików

Odpowiednio skomponowana karma dla królika to przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie Twojego pupila. Właściwa dieta pozwala utrzymać prawidłową wagę zwierzęcia oraz dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Wszystko to zapewnia zdrowy wzrost i rozwój oraz wydłuża życie królika.

Jak żywimy króliki?

Króliki są zwierzętami roślinożernymi, klasyfikowanymi jako zajęczaki. Jeszcze do niedawna, króliki były przedstawiane jako gryzonie, dlatego nawet w publikacjach naukowych opierających się na starych źródłach można znaleźć wiele mylnych informacji. Kluczowym elementem diety każdego królika jest błonnik pokarmowy. To właśnie on pozwala zadbać o przewód pokarmowy zwierzęcia. Najlepsze jedzenie dla królika, jakie może podać mu właściciel to przede wszystkim stały dostęp do siana i wody oraz odpowiednia dawka wysokiej jakości musli. Karmy dla królików nie powinny zawierać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, które są dopuszczalne np. w żywieniu myszy lub szczurów. Trzeba pamiętać, aby mieszanka dla królika była zawsze dedykowana właśnie temu gatunkowi. 

Hodowlany i miniaturka - czy są różnice w żywieniu?

Wiele wątpliwości budzi podejście do żywienia królików hodowlanych, ponieważ dawki pokarmowe znacznie różnią się od tego, co zaleca się w żywieniu królika miniaturki. Należy zwrócić uwagę na to, że króliki hodowlane prowadzą znacznie inny tryb życia niż miniaturki utrzymywane hobbystycznie. Priorytetem w żywieniu królików hodowlanych są właściwe przyrosty dobowe. Hodowcy zależy przede wszystkim na rozwinięciu tkanki mięśniowej zwierzęcia i utrzymaniu prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej. Króliki hodowlane żyją zdecydowanie krócej, dlatego ich dieta nie musi być aż tak restrykcyjna, jak w przypadku królików miniaturek, nierzadko żyjących ponad 10 lat. Warto zwracać uwagę na skład paszy, gdyż nierzadko karma dla królików hodowlanych nie sprzyja zdrowemu rozwojowi, ma właściwości tuczące i jest przygotowywana z komponentów niskiej jakości.

Karma Chrupka została skomponowana z myślą zarówno o królikach hodowlanych, jak i miniaturkach. Jest to zdrowa, naturalna mieszanka paszowa, która pokrywa zapotrzebowanie zwierząt na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Różnicą w żywieniu karmą Chrupka będzie wyłącznie ilość podawanej paszy. 

Co ma w swoim składzie pasza dla królików Chrupka?

Nie bez powodu karma Chrupka jest odpowiednia dla królików wszystkich ras i wielkości. W składzie zawiera wyłącznie naturalne komponenty, bezpieczne i zdrowe dla zajęczaków. 

Karma królik Chrupka to:

  • Chrupka kukurydziana - komponent dostarczający energii, powstały w procesie ekstruzji.

  • Lucerna suszona - zawiera duży udział włókna oraz białka, a także węglowodany i naturalne przeciwutleniacze.

  • Golden Fiber - ekstrudowane włókna roślinne o bardzo dobrej strawności i przyswajalności.

  • Ostropest plamisty - roślina o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych, działa osłaniająco na wątrobę i układ trawienny.

  • Marchew suszona - warzywo szczególnie lubiane przez króliki, w formie suszonej jest o wiele lepiej trawione i przyswajane niż w formie surowej.

  • O-Mega L - ekstrudat siemienia lnianego i kukurydzy.

  • Jabłka suszone - dostarczają witamin i minerałów oraz poprawiają smak i zapach paszy.

Zioła na wagę złota

Bardzo ważnym elementem żywienia królików jest dodatek ziół oraz roślin o właściwościach prozdrowotnych. W karmie Chrupka można znaleźć m.in. ostropest plamisty i siemię lniane. Obie te rośliny pozytywnie oddziałują na organizm królika. 

Ostropest plamisty zawiera duże ilości sylimaryny, sylimarydyny, izosylimaryny oraz sylchristyny. Wśród najważniejszych właściwości tej rośliny można wymienić przede wszystkim:

  • ochronę wątroby, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, chroniących przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,

  • wspomaganie trawienia poprzez stymulację żółci oraz enzymów trzustkowych, 

  • ograniczenie wchłaniania złego cholesterolu,

  • wspomaganie układu odpornościowego i pomoc w walce z infekcjami,

  • zmniejszenie ryzyka chorób serca i innych dolegliwości ze strony układu krążenia.

Właściwości prozdrowotne wykazuje również siemię lniane, które jest istotnym składnikiem w diecie królików. Anatomia układu pokarmowego królika uniemożliwia zwracanie treści pokarmowej, co może przyczyniać się do tzw. zatkania zwierzęcia. Siemię lniane ułatwia przesuwanie się treści pokarmowej przez jelita i ich wydalanie w formie zwartych bobków. Dodatek siemienia lnianego w paszy jest szczególnie zalecany w przypadku królików z wrażliwym układem pokarmowym oraz w okresie intensywnego linienia. 

Siemię lniane jest także cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pozytywnie wpływa na stan sierści. Futro królika żywionego paszami z dodatkiem siemienia lnianego jest błyszczące, a zwierzę nawet w okresie intensywnego linienia gubi mniej sierści. Dodatek siemienia lnianego nie zastąpi jednak zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie w przypadku królików długowłosych, ważne jest, aby regularnie je wyczesywać. Siemię lniane w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją zminimalizują ryzyko powstawania zatorów w przewodzie pokarmowym królika. 

Zboża czy bez?

Kwestią sporną w żywieniu królików są zboża. Karma dla królików bez zbóż jest często zalecana w żywieniu miniaturek, ale zboża nie są produktem absolutnie zakazanym w diecie królika. Wadą zbóż jest wysoka wartość energetyczna, a ich duży udział może przyczyniać się do otyłości zwierząt, a także problemów z układem trawiennym. Bezzbożowa karma dla królika jest zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku zwierząt ze skłonnościami do nadwagi oraz otyłych. Zarówno pasza bezzbożowa dla królika, jak i ta zawierająca w swoim składzie zboża, może być odpowiednia w żywieniu. Kluczowe jest właściwe skomponowanie proporcji poszczególnych komponentów w mieszance. 

Karma dla królika

Karma Chrupka jest produkowana w postaci musli, co jest doskonałym rozwiązaniem dla królików. Przede wszystkim ma odpowiednią strukturę i nie stanowi zagrożenia dla królików, których charakterystyczny układ pokarmowy nie pozwala na zwracanie treści.

Chrupka dzięki bezpiecznej strukturze nie stwarza tego ryzyka. Pasza w formie musli to również pewność, że zwierzę spożywa odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów


Na czym polega ekstruzja?

Karma dla królika Chrupka powstaje w procesie ekstruzji. Jest to obróbka wykorzystująca wysoką temperaturę oraz ciśnienie, co wpływa nie tylko na samą strukturę paszy, ale również właściwości fizykochemiczne wszystkich komponentów poddawanych temu procesowi. Wśród najważniejszych zalet ekstruzji można wymienić:

  • Strawność - proces zdecydowanie poprawia strawność komponentów zawartych w paszy, a co za tym idzie, również przyswajalność wszystkich cennych składników odżywczych.

  • Smakowitość - pasza ekstrudowana cechuje się o wiele lepszą smakowitością i aromatem, jest chętniej zjadana przez zwierzęta a jednolita struktura uniemożliwia królikom wyjadanie tylko najlepszych kąsków. 

  • Bezpieczeństwo - w procesie ekstruzji przemianom i dezaktywacji ulega wiele składników antyżywieniowych.

  • Stabilność - wysoka temperatura i ciśnienie eliminują szkodliwe mikroorganizmy, co zdecydowanie wydłuża trwałość paszy. 

Pasza powstała w wyniku ekstruzji jest zatem o wiele cenniejszym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów. Producenci karmy Chrupka nie bez powodu zdecydowali się na wykorzystanie tego procesu. Ekstruzja jest powszechnie stosowana nie tylko w produkcji karm dla zwierząt, ale również produktów spożywczych dla człowieka. Jest to w pełni bezpieczny proces, którego zadaniem jest uszlachetnienie komponentów paszowych. 

Jak układać dawkę pokarmową?

Pokarm dla królików miniaturek zwykle podajemy według zaleceń producenta, a także lekarza weterynarii. Trzeba pamiętać, że tabele żywieniowe nie zawsze są zerojedynkowe i ważne jest, aby zwracać uwagę na stan fizjologiczny, sylwetkę oraz stan zdrowia zwierzęcia. Sucha karma dla królika nie może stanowić podstawy diety, gdyż w żywieniu zajęczaków jest to oczywiście siano. Stały dostęp do siana i wody gwarantuje zdrowie układu pokarmowego. Nie oznacza to jednak, że karma treściwa jest mniej ważna, gdyż to właśnie ona stanowi cenne źródło węglowodanów, białka oraz witamin i minerałów. Proporcje paszy treściwej oraz siana w diecie królika są zależne od wielu czynników i należy je zmieniać w sytuacji, kiedy dana dawna nie służy zwierzęciu. 

Niektórzy właściciele nie zdają sobie sprawy z tego, że króliki są koprofagami. Cecha ta oznacza, że u zwierząt występują dwa rodzaje kału. Pierwszy z nich to znane wszystkim "bobki", które powinny być suche i zwarte. Drugi rodzaj kału to tzw. kał nocny, występuje w formie miękkiej, ciemnej pasty. Kał ten jak sama nazwa wskazuje jest zwykle produkowany w nocy, a królik zjada go, aby uzupełnić odzyskane w ten sposób składniki odżywcze. Właściciele królika często nie dostrzegają w kuwecie zwierzęcia kału nocnego, gdyż jest od zjadany bezpośrednio w trakcie wydalania. Obecność kału nocnego w kuwecie może świadczyć o złym stanie zdrowia lub o zbyt dużej koncentracji składników odżywczych w podawanej paszy. Nie należy myśli kału nocnego z biegunką lub "luźnymi bobkami". Jeśli nie jesteś pewien, czy z Twoim królikiem jest wszystko w porządku, zawsze zasięgnij porady lekarza weterynarii, specjalizującego się w leczeniu zajęczaków. 

Chrupka karma dla królików - 3kg

To naturalny, pełnowartościowy pokarm. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii produkcji jaką jest ekstruzja uzyskano rewelacyjną strawność przyczyniając się tym samym do wyeliminowania większości problemów zdrowotnych zwierząt. Wszystkie surowce wchodzące w skład karmy charakteryzują się najwyższą jakością i wartością pokarmową zapewniając zwierzętom potrzebne składniki pokarmowe.
28,50 zł