Optymalne technologie oraz idealny zestaw składników karmy dla Twojego psa
Chrupka + GrandPet
Optymalne technologie oraz idealny zestaw składników karmy dla Twojego psa
Lekkostrawna karma dla psa Chrupka + Grandpet - skład
Chrupka: ekstrudowany ryż, kukurydza, marchew, seler i por.
GrandPet: mączka z suszonych ryb atlantyckich, ekstrudowane siemię lniane, suszone rozpyłowo jajo kurze, suszona rozpyłowo plazma krwi.
- Ekstruzja jest obróbką „baro-termiczną”, czyli taką w której surowce poddawane są działaniu wysokiej temperatury pod wysokim ciśnieniem, w kontrolowanej wilgotności obrabianego materiału i przez bardzo krótki czas mierzony w sekundach. Opuszczający wnętrze ekstrudera materiał, w wyniku różnicy ciśnienia podlega olbrzymim siłom ścinającym powodującym eliminacje wszelkich bakterii i wirusów, rozrywanie rozgotowanego włókna, ekspansję skrobi, zwiększenie przyswajalności aminokwasów, odparowanie wody i uzyskanie bardzo długiej trwałości (nawet ponad rok) przy przechowywaniu w suchym miejscu.
- Suszenie rozpyłowe jest technologią utrwalania produktów płynnych pozwalającą na usunięcie wody w warunkach umożliwiających pełne zachowanie wartości biologicznej i funkcjonalności składników surowca. Suszenie rozpyłowe stosuje się między innymi do suszenia mleka w proszku dla niemowląt.
Karma lekkostrawna dla psa bez glutenu
Ryż i kukurydza nie zawierają glutenu na który uczulonych jest coraz więcej psów. Przewód pokarmowy psa jest względnie krótki i wszelkie ziarno obecne w karmie wymaga obróbki technologicznej poprawiającej strawność ziarna zbóż. Proces ekstruzji ziarna ryżu i kukurydzy prowadzi do głębokiej żelatynizacji skrobi i poprawy strawności innych składników w stopniu podobnym do popularnej przekąski chrupek kukurydzianych.
Marchew jest źródłem beta-karotenu, prekursora witaminy A, i odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu oka, reprodukcji, rozwoju młodych organizmów oraz utrzymaniu bariery skóry i nabłonka jelit.
Korzeń Selera zawiera składniki o działaniu przeciwutleniającym i cytotoksycznym, czyli zapobiegającym powstawaniu komórek rakowych.
Por jest źródłem wielu witamin i minerałów a szczególnie witaminy K i manganu.
Siemię lniane. Nasiona lnu są wykorzystywane w żywieniu ludzi i zwierząt od tysięcy lat. Specjalną uwagę uzyskały w latach 90-tych ubiegłego wieku, gdy lepiej zrozumiano rolę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) z rodziny Omega-3, a szczególnie kwasu α-linolenowego, w przeciwdziałaniu stanom zapalnym. Dostarczane wraz z siemieniem lnianym WNKT Omega-3 mają nie tylko działanie przeciwzapalne ale zmieniają też profil składu kwasów tłuszczowych w siarze, mleku i mięśniach, nadają połysk sierści oraz poprawiają odporność psów na infekcje. Siemię lniane zawiera również prozdrowotne mucyny (2-7%) – rozpuszczalne w wodzie węglowodany regulujące stolec. Oprócz tego, siemię lniane charakteryzuje się wysoką wartością energetyczno-białkową, gdyż zawiera około 40% tłuszczu (oleju lnianego) oraz około 20% białka (do 24%). Proces ekstruzji siemienia lnianego zwiększa energię strawną tego ziarna z około 51% nawet do ponad 80% (Noblet et al. 2008).
Wysokiej jakości mączka z ryb atlantyckich jest doskonałym źródłem białka o wysokiej strawności i doskonałym składzie aminokwasowym. Mączka rybna zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego fosforu, wapnia, jodu i selenu. Olej rybny jest źródłem WNKT Omega-3 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym witaminy A i D.
Suszone rozpyłowo jaja kurze są doskonałym źródłem białka i innych składników odżywczych kompletnych do wykształcenia i rozwoju organizmu kurcząt. Skład aminokwasowy białka jaja kurzego uważany jest za jeden z wzorców idealnego składu białka w żywieniu ludzi i zwierząt.
Tylko poniżej 30% tłuszczu jaja to tłuszcze nasycone a reszta to kwasy nienasycone i wielonienasycone. Suszone rozpyłowo jaja kurze są istotnym źródłem witamin: witaminy A, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, witaminy B12, choliny, witaminy D oraz fosforu i cynku.
Plazma krwi jako źródło białek funkcjonalnych
Suszona rozpyłowo plazma krwi jest źródłem białek funkcjonalnych o aktywności biologicznej zarówno w przewodzie pokarmowym i w całym organizmie zwierząt karmionych dietą z jej dodatkiem:
- Plazma krwi jest bogatym źródłem immunoglobulin– białek aktywnie zwalczających wiele patogenów.
- Immunoglobuliny plazmy krwi podanej w diecie chronią przed toksynami bakteryjnymi nie tylko układ pokarmowy (Bosi i wsp., 2004; Garriga i wsp., 2005), ale również zmieniają reakcję na toksyny bakteryjne dostające się np. do górnych dróg oddechowych (Bikker i wsp., 2010).
- Plazma krwi w diecie ogranicza biegunki wywołane enterotoksyną (Perez-Bosque i wsp., 2004).
- Plazma krwi w diecie efektywnie zmniejsza ostrość stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym (Nofrarias i wsp., 2006) i całym organizmie (Bikker i wsp., 2010; Maijo i wsp., 2012), włączając artretyczne stany zapalne, stany po zabiegach, operacjach lub zranieniach (obserwacje własne).
Stosując w żywieniu psów te lekkostrawne karmy dla psa: Chrupka i GrandPet można w sposób elastyczny dostosować energię i składniki prozdrowotne do potrzeb psa w zależności od jego potrzeb związanych z rasą, wiekiem, stanem zdrowia i kondycją ciała. Nie ma ograniczeń w ilości skarmiania GrandPet. W rekonwalescencji, GrandPet może stanowić samodzielną porcję uwodnionej karmy do wypicia.
dr Tomasz Radomyski
Wszystkie komentarze
Dodaj komentarz