Ochwat u koni - jak zredukować ryzyko dzięki odpowiedniej paszy?
Ochwat to groźna choroba wpływająca na cały organizm konia, objawiająca się na wiele sposobów m.in. poprzez bolesność kopyt oraz wysoką temperaturę ciała. Bardzo ważna jest szybka reakcja od razu po dostrzeżeniu pierwszych objawów, gdyż może on zagrażać życiu zwierzęcia. Jak rozpoznać ochwat i jakie działania profilaktyczne wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko choroby?
Nie bez przyczyny uważa się, że ochwat to jedna z najniebezpieczniejszych chorób. Wcześnie dostrzeżony jest skutecznie leczony, ale zbyt późna reakcja może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Do nieodwracalnych zmian w obrębie kopyt może dojść już po około 12 godzinach od wystąpienia objawów.
Czym objawia się ochwat?
Objawów ochwatu może być wiele, ale zwykle są one na tyle charakterystyczne, że osoba dobrze znająca danego konia, jest w stanie szybko je wyłapać. Do najczęstszych symptomów należą bolesne, wyraźnie gorące i wrażliwe na dotyk kopyta. Koń przyjmuje charakterystyczną postawę poprzez stanie na tzw. piętkach i przenoszenie ciężaru na tylne kończyny, aby odciążyć bolesne miejsca. Z powodu dolegliwości bólowych, konie mają problem z poruszaniem się, szczególnie po twardej nawierzchni. Dolegliwościom bólowym towarzyszy wysoka temperatura ciała, a w niektórych przypadkach również wyraźny obrzęk koronki. Ochwat może mieć postać ostrą lub przewlekłą.
Co jest przyczyną ochwatu?
Główną przyczyną występowania ochwatu u koni jest nieprawidłowe żywienie. Zbyt duża ilość paszy treściwej przy niewystarczające dawce ruchu może prowadzić do jego wystąpienia. Niebezpieczna jest dla koni dieta wysokobiałkowa. Ma to miejsce przy nieprawidłowym ułożeniu dawek pokarmowych lub wtedy, gdy chcemy zwiększyć masę konia i dochodzi do przebiałkowania jego organizmu. Oprócz żywienia, do ochwatu może prowadzić nieprawidłowe podkucie konia, zbyt intensywne poruszanie się po twardym podłożu, a także choroby bakteryjne i alergie. Zdarza się, że ochwat nie ma nic wspólnego z nieprawidłowym żywieniem, ale to właśnie błędy żywieniowe uznaje się za główną przyczynę tego schorzenia.
Czy pasza pomaga chronić przed ochwatem?
Prawidłowo dopasowana dieta to podstawa. Należy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj podawanej paszy, ale przede wszystkim na proporcje wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta konia musi być zawsze dostosowana jego stanu fizjologicznego oraz aktywności fizycznej. Ochwat może wystąpić u każdego konia, bez względu na rasę i użytkowanie. Warto sięgać po dedykowane pasze dla koni z ochwatem, które chronią zwierzęta przed przebiałkowaniem i jednocześnie uzupełniają dietę w niezbędne składniki.
Trzeba pamiętać, że raz dobrane dawki żywieniowe nie są uniwersalne i należy modyfikować je w zależności od tego, ile ruchu ma dany koń. Konieczne jest wprowadzanie zmian w żywieniu w przypadku każdego odstępstwa od codziennych treningów np. kiedy koń ma ograniczony ruch z powodu kontuzji lub po okresie zimowym zaczął korzystać z pastwiska, na którym dodatkowo może pobierać duże ilości zielonki.
Co robić, gdy pojawi się ochwat?
Pasza dla koni z ochwatem charakteryzuje się niską zawartością białka, dlatego minimalizuje ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Jednakże kiedy ochwat już się pojawił, konieczne jest natychmiastowe wyeliminowanie paszy treściwej oraz wezwanie lekarza weterynarii, a w przypadku wysokiej gorączki i bolesności, właściciel zwierzęcia może uśmierzyć ból poprzez równomierne, chłodne okłady.
Wszystkie komentarze
Dodaj komentarz