Odpowiednia dieta jako leczenie wrzodów u koni - jakie pasze wybrać?
Choroba wrzodowa może dotyczyć różnych odcinków przewodu pokarmowego koni m.in. przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Prawidłowa diagnoza jest stawiana przez lekarza weterynarii, zwykle po uprzednim wykonaniu gastroskopii. W diagnozowaniu choroby wrzodowej bardzo ważna jest obserwacja, ponieważ to właśnie właściciel zwierzęcia może wcześnie dostrzec niepokojące objawy. Wśród najczęściej występujących symptomów można wymienić:
• zła kondycja konia,
• cyklicznie występujące kolki,
• nieuformowany kał,
• apatia,
• polegiwanie,
• problemy z apetytem,
• łykanie.
Należy jednak pamiętać, że choroba wrzodowa - zwłaszcza w początkowych etapach - może przebiegać bezobjawowo. Regularna kontrola zdrowia zwierzęcia i właściwa dieta to najlepsza profilaktyka.
Skąd się biorą wrzody?
Mechanizm powstawania wrzodów jest prosty, pojawiają się one wskutek podrażnienia przez kwas solny, naturalnie występujący w końskim żołądku. Choć jest on produkowany stale i w dużej ilości, u zdrowego konia nie powinien wywoływać wrzodów. Problem pojawia się najczęściej w przypadku koni chorowitych, nieprawidłowo utrzymywanych lub nieodpowiednio żywionych. Nie bez powodu pasze dla koni wrzodowych to pasze niskoenergetyczne i bogate we włókno pokarmowe. Buforem kwasu solnego jest ślina, konie podczas przeżuwania paszy włóknistej produkują duże jej ilości. W przypadku zwiększonego udziału pasz treściwych, przeżuwanie jest mniej intensywne i krótsze. Niedostateczna ilość paszy włóknistej jest zatem częstą przyczyną wrzodów. Znaczenie ma również ilość i wielkość posiłków.
Jaka pasza dla koni z wrzodami?
Pasze dla koni z wrzodami mają obniżoną zawartość węglowodanów. Ze względu na wymagany niski indeks glikemiczny, często są to pasze bezzbożowe o odpowiedniej strukturze. Pasza Chrupka produkowana przez wytwórnię LIRA w swoim składzie ma nie tylko odpowiednią kompozycję składników treściwych i objętościowych. Bardzo ważnym czynnikiem jest proces ekstruzji, któremu są poddawane komponenty. Składniki ekstrudowane są lekkostrawne i jednocześnie dobrze przyswajalne. Ekstruzja poprawia strukturę paszy, jej bezpieczeństwo mikrobiologiczne oraz smakowitość. Dzięki temu jest ona chętnie zjadana przez konie, a jednocześnie nie powoduje nadmiernego obciążenia przewodu pokarmowego. W żywieniu koni z wrzodami należy skupić się także na dodatkowych czynnikach, szczególnie kiedy konie mogą być żywione przez osoby postronne np. w ośrodkach rekreacyjnych. Z diety koni należy wyeliminować wszelkie szkodliwe produkty m.in. wysoko przetworzoną żywność (np. chleb, ciastka i inne "ludzkie" przysmaki). Kontrolować trzeba również zielonkę, zwłaszcza w sytuacji, kiedy koń sam pobiera ją z pastwiska. Problemy z wrzodami może zaostrzać wiele szkodliwych chwastów rosnących przy wybiegach.
Jak leczyć wrzody?
Chociaż zmiana diety powinna być pierwszym krokiem do wyleczenia zwierzęcia, pasza dla koni z wrzodami to nie wszystko. Żeby uchronić swoje zwierzę przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, należy pamiętać również o regularnym zadawaniu posiłków i dostosowywaniu dawek do indywidualnych potrzeb każdego konia. W przypadku rozwiniętej choroby wrzodowej, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii.
Wszystkie komentarze
Dodaj komentarz